Psychoterapie
Je psychoterapie pro každého?
Psychoterapie je vhodná pro každého, kdo cítí, že by se mu
mohlo v životě vést lépe, anebo by se chtěl cítit lépe a zároveň si
uvědomuje, že klíč ke svému štěstí má do jisté míry ve vlastních rukou.
Terapeutické schůzky obvykle probíhají formou rozhovoru, během kterého se terapeut snaží psychologickými prostředky pomoci klientovi. Klient musí být schopný porozumět terapeutovi a musí mít vůli s terapeutem spolupracovat.

Může psychoterapie uškodit?
Do psychoterapie obvykle přichází klient s konkrétní potíží. Během terapie se však mohou objevit témata, která byla dosud nedořešená. Byla sice dobře schovaná před vědomím klienta, přesto skrytě ovlivňovala jeho myšlení, cítění a jednání. Obvykle v jeho neprospěch.
Jejich znovuobjevením získává klient možnost dodatečného zpracování. Díky tomu může nastat velký posun v klientově životě. Pokud se tato nově otevřená témata neošetří, může to klient vnímat jako zbytečný, bolestivý dotek dřívějších zranění.

Kdy je vhodný čas ke vstupu do psychoterapie…
Jednoduchá rada by asi zněla "raději dříve, než později…" Psychoterapie nám umožňuje navázat se sebou hlubší vztah a porozumění. Učíme se přitom lépe vnímat své potřeby, lépe se chránit a jak snadněji procházet těžšími životními fázemi. Může nám pomoci nalézt navyklý vzorec myšlení, cítění, či jednání, které nás opětovně přivádějí do nepříjemných situací nebo stavů. Díky tomu si příště můžeme zvolit jinou cestu a dostat se tak i do jiného cíle.
Není třeba čekat na nějaký konkrétní okamžik. Vždy je možné něco v životě zlepšit.


Má psychoterapie "vedlejší účinky"?
Úspěšná psychoterapie může mít mnoho pozitivních "vedlejších účinků" v mnoha životních oblastech. Nové zkušenosti, dovednosti a poznatky nám mohou pomoci otevřít možnosti, o kterých jsme předtím ani netušili, že vůbec existují.
Pomocí psychoterapie klient osobnostně roste. Díky tomu už nechce nadále setrvávat ve vztazích, které mu ubližují. Nefunkční vztahy se často mění nebo i rozpadají a místo nich vznikají jiné, které klientovi lépe vyhovují.

Při jakých potížích psychoterapie pomáhá…
Psychoterapie může být zaměřena na konkrétní téma nebo je možné ji využít jako prostředek osobního růstu a zrání. Mohou se řešit potíže ve vztazích - s rodiči, partnerem či okolím. Je možné se zaměřit na pracovní potíže nebo hledáním hlubšího životního smyslu. Tématem mohou být nepříjemné pocity, které jako by neměly příčinu, úzkostné stavy, deprese, obavy. Nebo se objeví nějaké tělesné obtíže a my cítíme, že příčina může být psychického původu.
Je mnoho životních oblastí, které se dají v terapii vylepšit. Vždy záleží na domluvě mezi klientem a terapeutem.

Podle čeho najít vhodného psychoterapeuta…
Existuje mnoho psychoterapeutických směrů a přístupů. Při výběru vhodného psychoterapeuta není však psychoterapeutický výcvik nebo terapeutova odbornost zárukou nejlepší pomoci. Klienti se obvykle v jednotlivých terapeutických přístupech nevyznají. Potřebují hlavně pomoc, pochopení a empatii. Někoho, komu mohou důvěřovat a s kým jim bude příjemné spolupracovat. Někoho, s kým si na lidské úrovni porozumí.
Nechte si proto čas na výběr vhodného terapeuta a nebojte se změny v případě, že si hned s prvním nesednete.